Malé změny v jídelníčku a výběru potravin vedou k velké změně životního stylu.

06.01.2017

MOVEAT - Nutriční terapie, výživové a sportovní poradenství Vám přináší informace o potravinách.

Jaké změny lze udělat ve výběru pečiva či příloh?

V této skupině je nejdůležitějším aspektem obsah vlákniny, proto je všeobecně doporučována konzumace celozrnných výrobků. Pokud bylo základem vašeho jídelníčku pouze bílé pečivo, zkuste pro začátek jen výběr bílého pečiva, které je posypané semínky i ta přinášejí do našeho jídelníčku vlákninu. Případně zkuste klasický pšenično-žitný chléb (např. Šumava), který díky obsahu žitné mouky taky zajistí zvýšení vašeho příjem vlákniny. Přes tyto drobné stupínky se můžete propracovat na vyšší "level" pečiva - typu např. celožitného chleba. Na trhu s pečivem je obrovský výběr - stačí si jen vybrat a alespoň pro začátek se více zabývat čtením popisek u pečiva. Pokud narazíte na pšenično-žitný a žitno-pšeničný chleba, tak vždy u potravin platí, že co je na prvním místě je toho v dané potravině více - tedy pro nás "hledače vlákniny" :) bude výhodnější žitno-pšeničný chléb.

U příloh jako takových se snažíme zejména o to, aby se jednalo o přílohy vařené a ne smažené (typu hranolek či kroket). Případně můžeme po celozrnné rýži (myslete na to, že se bude vařit poněkud déle než rýže bílá) či celozrnných těstovinách.

U vlákniny v pečivu pouze jedno upozornění - nepřehánějme to s celozrnným pečivem u dětí. Děti mají o dost menší potřebu vlákniny než my dospělí a pokud se v jejich jídelníčku objevuje dostatek zeleniny a ovoce (tj. podle doporučení cca 5 kousků velikosti jejich pěsti ke každému dennímu jídlu), případně jsou občas zařazeny luštěniny není třeba do jejich jídelníčku zařazovat celozrnné pečivo. Některá doporučení dokonce mluví i o zařazení celozrnného pečiva až ve věku 10 let. Nadbytek vlákniny v jídelníčku dítěte (ale i dospělého) může bránit využití např. vápníku či zinku.

NUTRIČNÍ TERAPIE PRO VŠECHNY

Jste senior, dítě nebo dospělí? Nevadí, moveat to napraví! Výživová, terapie pro všechny. Naučíme Vás jak se stravovat, pomůžeme vám s hubnutím a motivací, úpravou jídelníčku a životním stylem. Pomůžeme s dětskou nadváhou a obezitou.

Nečekejte a objednejte si vstupní konzultaci ještě dnes!