Cítíte se unavení?

04.02.2017

Cítíte se unavení? Jednou z mnoha příčin silné únavy může být chudokrevnost z důvodu nedostatku železa. Železo je minerální látka důležitá pro tvorbu červených krvinek, které zajišťují transport dýchacích plynů v organismu (kyslíku, oxidu uhličitého). Pokud vám lékař doporučil zvýšení příjmu železa máte, kromě doplňků stravy, možnost zařazení bohatých potravinových zdrojů železa do vašeho jídelníčku. A jaké to jsou?

Důležité je zmínit, že existují dvě formy, v jakých se železo vyskytuje v potravinách. Hemové a nehemové železo. Hemové železo se vyskytuje v potravinách živočišného původu a je pro naše tělo snadněji využitelné (např. maso, masné výrobky, játra, event. vejce). Dále pak nehemové železo, které je přítomno v potravinách rostlinného původu (notoricky známý špenát :) a zelenina /ovoce, dále pak ořechy, obiloviny...) a to abych ho mohli využít je pro naše tělo obtížnější.

Jsou faktory, které využitelnost z méně bohatých zdrojů železa zvyšují a to zejména přídavek vitaminu C k pokrmu (bohaté zdroje - papriky, citrusové ovoce či džus, ...). Na dostatečný přísun železa by měly více myslet ženy, jejich denní potřeba je v porovnání s muži vyšší.